Okres urlopowy w pełni, jedni pakują się i wyjeżdżają na wyczekiwane wakacje, inni rozpakowują auta i wracają do codziennych obowiązków. Czy są wypoczęci i naładowani energią? Niestety, taka sytuacja zdarza się rzadko. Jak wypoczywać, aby wypocząć? Poniżej kilka rad.

Kilka dni temu opublikowano wyniki badań, mówiące o najczęstszych błędach jakie popełniamy podczas urlopów. Są one przyczyną tego, że już po 3 dniach powrotu do pracy nasz poziom stresu i zmęczenia wraca do poziomu sprzed urlopu! (źródło)

1. Zmień swoją codzienność.

Nawet jeśli wypoczywasz w kraju, wyłącz telefon lub włączaj go tylko raz dziennie. Jeśli pracujesz przy komputerze, nie zabieraj go na wyjazd, bo sam złapiesz się na tym, że podczas urlopu kończysz zaległe sprawy zawodowe. Stwarzaj jak najmniej sytuacji, które będą dawały Ci możliwość pracy. To najbezpieczniejsze wyjście dla każdego, nie tylko pracoholika!

2. Urlop to stan umysłu.

Jeśli na co dzień funkcjonujesz na zasadach „muszę”: wstać, zrobić śniadanie, posprzątać itd. na urlopie przestaw się na tryb „chcę”.  Schowaj zegarek na dno walizki, zrelaksuj się. Niestety nie odpoczniesz jadąc na 3 dni nad morze. Nasz umysł dopiero po 7 dniach „przestawia się” w stan relaksu (źródło), więc optymalny będzie urlop 14 dniowy lub dłuższy.

3. Kasa, kasa, kasa.

Ustal ile pieniędzy chcecie wydać na urlop + dodaj do tego 200-300zł tak zwanej rezerwy. Największym zmartwieniem pourlopowym Polaków jest stan konta po wakacyjnych wojażach. Poza tym, jeśli będziesz wiedzieć ile chcesz wydać, nie przepuścisz kolejnych 50 zł na automaty dla dzieci, siódmego gofra czy piątego loda.

4. Asertywność.

Nie zmuszaj się do czegoś, czego nie lubisz. Nie znosisz piasku a cała rodzina chce nad morze? Wybierz takie miejsce, które zapewni różne alternatywne formy wypoczynku. Będzie to również przydatne gdy pogoda Was zaskoczy. Jedziecie większą grupą i znajomi chcą zwiedzić trzecie ruiny zamku? Podziękuj za pomysł i wybierz się do kina, parku linowego czy pobliskiego zoo.

5. Urlop w tempie Formuły 1.

Nie wszystko co warto zobaczyć, musisz zobaczyć podczas jednego wyjazdu. Planuj ale tak by był czas na odpoczynek. Aktywne wakacje- ok, ale nie da się robić wszystkiego na raz- to tak jakby zobaczyć  7 cudów świata w 7 dni.

6. Przewiduj.

To ważne szczególnie jeśli jedziesz na urlop z dziećmi. Sprawdź jakie atrakcje dla dzieci zapewnia miejsce, w które jedziecie, co mogą robić maluchy podczas deszczu itd.

DSC_0452

My jesteśmy już po urlopie – byliśmy nad morzem, jeszcze przed afrykańskimi upałami. Pogoda była „średnia”, ale nasza miejscówka w pełni ją zrekompensowała. Odpoczywaliśmy w hotelu Faltom. Polecamy gorąco wszystkim, którzy planują urlop z dziećmi nad polskim morzem. Animacje dla dzieci, ogromna sala zabaw z małpim gajem, dwa place zabaw, specjalna strefa wodna dla dzieci z podgrzewaną wodą i małymi zjeżdżalniami- to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez hotel dla dzieci. Przeczytacie o nich TUTAJ. A i dla rodziców jest duuużo dobrego!

Lubię to!
2